INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Chłapowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chłapowski Stanisław (1822–1902), działacz społeczny i poseł. Najstarszy syn gen. Dezyderego i Antoniny z Grudzińskich, ur. 12 VIII w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły średniej z woli ojca wstąpił do służby wojskowej na lat 10, od 1839–49, specjalizował się w artylerii oraz inżynierii. W r. 1849 poślubił Zofię Kurnatowską i osiadł w Szołdrach. W r. 1860 był jednym ze współzałożycieli Centralnego Towarzystwa Gospodarczego, potem organizował wystawę rolniczą w Gostyniu. W r. 1861 osobiście pielęgnował chorych na cholerę w Karminie. Od r. 1854–99 był członkiem sejmu prowincjonalnego. W r. 1867 jako poseł do sejmu pruskiego podpisał z innymi protest przeciw wcieleniu Poznańskiego do związku północno-niemieckiego. Posłował do parlamentu niemieckiego w l. 1870–87, a potem był członkiem Izby Panów. Przemawiał nieraz w dobie walki kulturnej, a łączył w tych wystąpieniach rozwagę i rzeczowość z umiarem i zręcznością. Znajomość spraw publicznych i powaga zjednały mu przyjaźń wybitnych parlamentarzystów niemieckich, Windhorsta, Schorlemera a nawet Virchofa. W okresie walki kulturnej organizował wiece katolickie w Kościanie, Śremie, Lesznie i Poznaniu, pielgrzymował do Rzymu. Przyjazne stosunki łączyły go – jako »ultramontanina« – z arcyb. Ledóchowskim. Praca organiczna i jego pochłaniała. Był więc współzałożycielem Banku Włościańskiego w r. 1872, współzałożycielem Domu Przemysłowego oraz czasopism: »Orędownik«, a potem »Gazeta Wielkopolska«, które pierwotnie finansował. Uczestniczył w Radzie nadzorczej Banku »Kwilecki-Potocki«, utrzymywał w Szołdrach ochronkę Sióstr Służebniczek P. Marii. W r. 1896 jako członek Izby Panów ogłosił list otwarty An meine deutschen Collegen und Freunde. Jest to protest przeciw wystąpieniom słynnej »Hakaty«, rozpoczynającej swą działalność. Konserwatysta i ultramontanin, wyznawał program obrony praw narodowych w oparciu o Kościół, bez nienawiści do obcych, bez drażnienia władz. Zmarł w Szołdrach 30 IX 1902, tamże pochowany.

 

«Bibliografía Wielkopolska« nr 872; Karwowski, Historia W. Ks. Pozn. II i III; List otwarty w »Dzienniku Poznańskim« 1896, nr 280 (jako dodatek), przedruk w »Czasie« 1896 z dn. 2 XII.

Witold Jakóbczyk

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Tadeusz Chłapowski

1826-02-12 - 1879-08-28 poseł na sejm pruski
 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Ludwik Ptaszycki

1853-04-12 - 1933-12-20
filolog
 

Karol Baliński

1817-05-21 - 1864-01-10
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.